Sign up for updates
2015 Winners E-mail
Friday, 18 September 2015 00:00
Article Index
2015 Winners
Page 2
Page 3
All Pages
2015 Overall Winner :: John Wardle Architects & NADAAA in collaboration :: Melbourne School of Design - The University of Melbourne
2015 Overall Winner :: John Wardle Architects & NADAAA in collaboration :: Melbourne School of Design - The University of Melbourne
The 2015 Australian Timber Design Award went to John Wardle Architects and NADAAA for the Melbourne School of Design, an inspiring example of complex green design.

The three storey Melbourne School of Design is a showcase of the very best that can be achieved with structural timber. LVL engineered box beams and coffers span its 20 metre wide atrium, acting both as sun shades and structural restraints. Judges were effusive in their praise for the manner in which the timber framed and lined building envelope is suspended from two of the overhead LVL beams.

Timber features heavily also in the decorative elements of the design. The selection and working of the timbers shows exceptional understanding of the material and lends warmth to the complex structural design.

The Melbourne School of Design is listed as a Six Green Star Design and is the first education facility to be awarded the maximum ten Green Star innovation credits. Timber was critical to this, having been used to reduce the overall carbon footprint of the building.

Winners were announced on 18 September at Showtime, Melbourne. Many well-known individuals from government, the timber industry, and the design community were on hand to enjoy what has become the premier event in the Australian timber-design calendar.

Thank you to everyone who entered the Awards. This has been our biggest year to date, with more entries received than ever before and a great deal of interest from the public. The success of the 2015 Australian Timber Design Awards—Australasia's foremost timber design and architectural awards—is due to you.

See below for a full list of all category winners and runners-up. To view full size images, click on the thumbnail images.

Page 1 | Page 2 | Page 3
Australian Timber Design Award
Melbourne School of Design - The University of Melbourne (Photography: Peter Bennetts) Melbourne School of Design - The University of Melbourne (Photography: Peter Bennetts) Melbourne School of Design - The University of Melbourne (Photography: Peter Bennetts) Melbourne School of Design - The University of Melbourne (Photography: Peter Bennetts) Melbourne School of Design - The University of Melbourne (Photography: Peter Bennetts) Melbourne School of Design - The University of Melbourne (Photography: Peter Bennetts) Melbourne School of Design - The University of Melbourne (Photography: Peter Bennetts) Melbourne School of Design - The University of Melbourne (Photography: Peter Bennetts) Melbourne School of Design - The University of Melbourne (Photography: Peter Bennetts) Melbourne School of Design - The University of Melbourne (Photography: Peter Bennetts)
Winner: John Wardle Architects & NADAAA in collaboration for Melbourne School of Design - The University of Melbourne
Photographer: Peter Bennetts
Peoples’ Choice Award
UTS Business School - Dr Chau Chak Wing Building  (Photography: Peter Bennetts) UTS Business School - Dr Chau Chak Wing Building  (Photography: Peter Bennetts) UTS Business School - Dr Chau Chak Wing Building  (Photography: Peter Bennetts) UTS Business School - Dr Chau Chak Wing Building  (Photography: Peter Bennetts) UTS Business School - Dr Chau Chak Wing Building  (Photography: Peter Bennetts) UTS Business School - Dr Chau Chak Wing Building  (Photography: Peter Bennetts) UTS Business School - Dr Chau Chak Wing Building  (Photography: Peter Bennetts) UTS Business School - Dr Chau Chak Wing Building  (Photography: Peter Bennetts) UTS Business School - Dr Chau Chak Wing Building  (Photography: Peter Bennetts) UTS Business School - Dr Chau Chak Wing Building  (Photography: Peter Bennetts)
Winner: Gehry Partners LLP - Design Architect and Daryl Jackson Robin Dyke - Executive Architect for UTS Business School - Dr Chau Chak Wing Building
Photographer: Peter Bennetts
Sustainability
Port Melbourne Football Club Sporting and Community Facility (Photography: Peter Bennetts) Port Melbourne Football Club Sporting and Community Facility (Photography: Peter Bennetts) Port Melbourne Football Club Sporting and Community Facility (Photography: Peter Bennetts) Port Melbourne Football Club Sporting and Community Facility (Photography: Peter Bennetts) Port Melbourne Football Club Sporting and Community Facility (Photography: Peter Bennetts) Port Melbourne Football Club Sporting and Community Facility (Photography: Peter Bennetts) Port Melbourne Football Club Sporting and Community Facility (Photography: Peter Bennetts) Port Melbourne Football Club Sporting and Community Facility (Photography: Peter Bennetts) Port Melbourne Football Club Sporting and Community Facility (Photography: Peter Bennetts) Port Melbourne Football Club Sporting and Community Facility (Photography: Peter Bennetts)
Winner: k20 Architecture for Port Melbourne Football Club Sporting and Community Facility
Photographer: Peter Bennetts
Finalists
John Wardle Architects & NADAAA in collaboration for Melbourne School of Design - The University of Melbourne
NOWarchitecture for Scott Carver and Arup
Netball Central for Smith+Tracey Architects
Small Budget
Artist's Studio, Thornbury (Photography: Folded Bird Photography) Artist's Studio, Thornbury (Photography: Folded Bird Photography) Artist's Studio, Thornbury (Photography: Folded Bird Photography) Artist's Studio, Thornbury (Photography: Folded Bird Photography) Artist's Studio, Thornbury (Photography: Folded Bird Photography) Artist's Studio, Thornbury (Photography: Folded Bird Photography) Artist's Studio, Thornbury (Photography: Folded Bird Photography) Artist's Studio, Thornbury (Photography: Folded Bird Photography)
Winner: Chan Architecture for Artist's Studio, Thornbury
Photographer: Folded Bird Photography
Finalists
Analog Structures & Planet Ark for The Nano House
EME Design for Cathedralette
kitayama k architects for Hunters' Roots
MORQ for Lovestory Shop
Rising Star
Invermay House (Photography: Michael Kai) Invermay House (Photography: Michael Kai) Invermay House (Photography: Michael Kai) Invermay House (Photography: Michael Kai) Invermay House (Photography: Michael Kai) Invermay House (Photography: Michael Kai) Invermay House (Photography: Michael Kai) Invermay House (Photography: Michael Kai) Invermay House (Photography: Michael Kai) Invermay House (Photography: Michael Kai)
Winner: Michael Moloney of Maloney Architects for Invermay House
Photographer: Michael Kai
Finalists
Alistair Lucas of Two First Names for Wyton House
Jonathan Lindsay of Scott Carver for Netball Central
Michael Huynh of MADE Architecture for Origami Pool House
Simon Cookes of Duckbuild Architecture for Red Hill House
Tasmin Dunn of DJRD Architects for KU ANSTO Children's Centre
Excellence in Timber Design - Landscape
Armstrong Creek West Park and Wetland (Photography: James Newman) Armstrong Creek West Park and Wetland (Photography: James Newman) Armstrong Creek West Park and Wetland (Photography: James Newman) Armstrong Creek West Park and Wetland (Photography: James Newman) Armstrong Creek West Park and Wetland (Photography: James Newman) Armstrong Creek West Park and Wetland (Photography: James Newman) Armstrong Creek West Park and Wetland (Photography: James Newman) Armstrong Creek West Park and Wetland (Photography: James Newman) Armstrong Creek West Park and Wetland (Photography: James Newman) Armstrong Creek West Park and Wetland (Photography: James Newman)
Winner: MDG Landscape Architects for Armstrong Creek West Park and Wetland
Photographer: James Newman
Finalists
Arcadia Landscape Architecture for The Platform - North Eveleigh Affordable Housing
PLACE Laboratory for Yanchep_Timber Wave Element
PLACE Laboratory and FOSAX for Curtin Timber Seating Element
Excellence in Timber Design - Furniture and Joinery
Garangula Gallery - Furniture and Joinery (Photography: John Gollings and Maite Robin) Garangula Gallery - Furniture and Joinery (Photography: John Gollings and Maite Robin) Garangula Gallery - Furniture and Joinery (Photography: John Gollings and Maite Robin) Garangula Gallery - Furniture and Joinery (Photography: John Gollings and Maite Robin) Garangula Gallery - Furniture and Joinery (Photography: John Gollings and Maite Robin) Garangula Gallery - Furniture and Joinery (Photography: John Gollings and Maite Robin) Garangula Gallery - Furniture and Joinery (Photography: John Gollings and Maite Robin) Garangula Gallery - Furniture and Joinery (Photography: John Gollings and Maite Robin) Garangula Gallery - Furniture and Joinery (Photography: John Gollings and Maite Robin) Garangula Gallery - Furniture and Joinery (Photography: John Gollings and Maite Robin)
Winner: Fender Katsalidis Mirams Architects for Garangula Gallery - Furniture and Joinery
Photographer: John Gollings and Maite Robin
Finalists
fmd architects p/l for Surgeons Rooms
Nest Architects for Ormond College - Masters Office
NH Architecture + Populous in Joint Venture for Margaret Court Arena - Furniture and Joinery
Excellence in Timber Design - Stand-Alone Structure
Origami Pool House (Photography: Jamie Diaz-Berrio) Origami Pool House (Photography: Jamie Diaz-Berrio) Origami Pool House (Photography: Jamie Diaz-Berrio) Origami Pool House (Photography: Jamie Diaz-Berrio) Origami Pool House (Photography: Jamie Diaz-Berrio) Origami Pool House (Photography: Jamie Diaz-Berrio) Origami Pool House (Photography: Jamie Diaz-Berrio) Origami Pool House (Photography: Jamie Diaz-Berrio) Origami Pool House (Photography: Jamie Diaz-Berrio) Origami Pool House (Photography: Jamie Diaz-Berrio)
Winner: MADE Architecture for Origami Pool House
Photographer: Jamie Diaz-Berrio
Finalists
Enter Projects for Castlecrag Canopy
iredale pedersen hook architects for Perth Zoo Orang-itam Exhibit - Jungle School
Workshop Architecture for Sound Shell - Monash University

Page 1 | Page 2 | Page 3
Excellence in Timber Design - Interior Fitout - Commercial
Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller)
Winner: Cox Architecture for Box Office, Melbourne
Photographer: Tommy Miller
Finalists
Abeo Design for The Gully - Public House & Garden
Chenchow Little for Bresic Whitney, Hunters Hill
MORQ for Lovestory Shop
TAG Architects and iredale pedersen hook architects, architects in association for Kununurra Courthouse
Woods Bagot for Jemena, Sydney
Woods Bagot for Living Edge Showroom, Sydney
Excellence in Timber Design - Interior Fitout - Residential
Bedfordale House (Photography: Robert Firth) Bedfordale House (Photography: Robert Firth) Bedfordale House (Photography: Robert Firth) Bedfordale House (Photography: Robert Firth) Bedfordale House (Photography: Robert Firth) Bedfordale House (Photography: Robert Firth) Bedfordale House (Photography: Robert Firth) Bedfordale House (Photography: Robert Firth) Bedfordale House (Photography: Robert Firth) Bedfordale House (Photography: Robert Firth)
Winner: Suzanne Hunt Architect for Bedfordale House
Photographer: Robert Firth
Finalists
David Boyle Architect for Marrickville Courtyard House
Harrison & White for Thayer- Burnett Bathroom
PIDCOCK - Architecture + Sustainability for Millers Point Residence - interior
Excellence in Timber Design - Public or Commercial Buildings
Melbourne School of Design - The University of Melbourne (Photography: Peter Bennetts) Melbourne School of Design - The University of Melbourne (Photography: Peter Bennetts) Melbourne School of Design - The University of Melbourne (Photography: Peter Bennetts) Melbourne School of Design - The University of Melbourne (Photography: Peter Bennetts) Melbourne School of Design - The University of Melbourne (Photography: Peter Bennetts) Melbourne School of Design - The University of Melbourne (Photography: Peter Bennetts) Melbourne School of Design - The University of Melbourne (Photography: Peter Bennetts) Melbourne School of Design - The University of Melbourne (Photography: Peter Bennetts) Melbourne School of Design - The University of Melbourne (Photography: Peter Bennetts) Melbourne School of Design - The University of Melbourne (Photography: Peter Bennetts)
Winner: John Wardle Architects & NADAAA in collaboration for Melbourne School of Design - The University of Melbourne
Photographer: Peter Bennetts
Finalists
Fender Katsalidis Mirams Architects for Garangula Gallery
NOWarchitecture for Bairnsdale Library
Scott Carver & Arup for Netball Central
Seth Stein Architects (London) + watson architecture + design (Melbourne) for Merricks Equestrian Centre
Taylor Thomson Whitting & Jacobs Group (Australia) for ANSTO Building 90 Electron Microscopy Facility
Excellence in Timber Design - Residential Class 1 - Alteration or Addition
Dulwich Hill Residence (Photography: Jackie Chan) Dulwich Hill Residence (Photography: Jackie Chan) Dulwich Hill Residence (Photography: Jackie Chan) Dulwich Hill Residence (Photography: Jackie Chan) Dulwich Hill Residence (Photography: Jackie Chan) Dulwich Hill Residence (Photography: Jackie Chan) Dulwich Hill Residence (Photography: Jackie Chan) Dulwich Hill Residence (Photography: Jackie Chan) Dulwich Hill Residence (Photography: Jackie Chan) Dulwich Hill Residence (Photography: Jackie Chan)
Winner: CplusC Architectural Workshop for Dulwich Hill Residence
Photographer: Jackie Chan
Finalists
Bower Architecture for Kate's House
Coy & Yiontis Architects for House 3
Richard Cole Architecture for Little Reef House
Excellence in Timber Design - Residential Class 1 - New Buildings
Red Hill House (Photography: Peter Bennetts) Red Hill House (Photography: Peter Bennetts) Red Hill House (Photography: Peter Bennetts) Red Hill House (Photography: Peter Bennetts) Red Hill House (Photography: Peter Bennetts) Red Hill House (Photography: Peter Bennetts) Red Hill House (Photography: Peter Bennetts) Red Hill House (Photography: Peter Bennetts) Red Hill House (Photography: Peter Bennetts) Red Hill House (Photography: Peter Bennetts)
Winner: Duckbuild Architecture for Red Hill House
Photographer: Peter Bennetts
Finalists
Archiblox for Carbon Positive House
Byrne Architects for Aireys House
John Wardle Architects for Lake Wendouree House
Moloney Architects for Invermay House
Shane Thompson Architects for Davenport Wilson House
Terroir Pty Ltd for Clareville House
Excellence in the Use of Timber Products - Treated Pine
Finalists
Humphrey Homes for Railway Road, Cottesloe
University of Western Australia - Faculty of Architecture Landscape and Visual Arts for The Wood Wave
Excellence in the Use of Timber Products - Timber Windows and Doors
Beach Ave (Photography: Derek Swalwell Photography) Beach Ave (Photography: Derek Swalwell Photography) Beach Ave (Photography: Derek Swalwell Photography) Beach Ave (Photography: Derek Swalwell Photography) Beach Ave (Photography: Derek Swalwell Photography) Beach Ave (Photography: Derek Swalwell Photography) Beach Ave (Photography: Derek Swalwell Photography) Beach Ave (Photography: Derek Swalwell Photography) Beach Ave (Photography: Derek Swalwell Photography) Beach Ave (Photography: Derek Swalwell Photography)
Winner: Schulberg Demkiw Architects for Beach Ave
Photographer: Derek Swalwell Photography
Finalists
Moloney Architects for Invermay House
Richard Cole Architecture for Little Reef House
Excellence in the Use of Timber Products - Timber Veneers
Finalists
Fender Katsalidis Mirams Architects for Garangula Gallery
Suzanne Hunt Architect for Bedfordale House

Page 1 | Page 2 | Page 3
Excellence in the Use of Timber Products - Timber Panels
Swinburne University Factory of the Future (Photography: Trevor Mein) Swinburne University Factory of the Future (Photography: Trevor Mein) Swinburne University Factory of the Future (Photography: Trevor Mein) Swinburne University Factory of the Future (Photography: Trevor Mein) Swinburne University Factory of the Future (Photography: Trevor Mein) Swinburne University Factory of the Future (Photography: Trevor Mein) Swinburne University Factory of the Future (Photography: Trevor Mein) Swinburne University Factory of the Future (Photography: Trevor Mein) Swinburne University Factory of the Future (Photography: Trevor Mein) Swinburne University Factory of the Future (Photography: Trevor Mein)
Winner: H2o Architects Pty Ltd for Swinburne University Factory of the Future
Photographer: Trevor Mein
Finalists
Creative 9 for 9 Noodle House
MORQ for Lovestory Shop
Schulberg Demkiw Architects for Beach Avenue
Scott Carver for The Recording Studio
Timber Flooring
The Charming Squire (Photography: Toby Scott Photography) The Charming Squire (Photography: Toby Scott Photography) The Charming Squire (Photography: Toby Scott Photography) The Charming Squire (Photography: Toby Scott Photography) The Charming Squire (Photography: Toby Scott Photography) The Charming Squire (Photography: Toby Scott Photography) The Charming Squire (Photography: Toby Scott Photography) The Charming Squire (Photography: Toby Scott Photography) The Charming Squire (Photography: Toby Scott Photography) The Charming Squire (Photography: Toby Scott Photography)
Winner: Baber Studio in association with Collins + Turner Architects and D'Occhio for The Charming Squire
Photographer: Toby Scott Photography
Finalists
Scott Carver for The Recording Studio
Terroir Pty Ltd for Clareville House
Excellence in the Use of Timber Products - Timber Cladding
Clareville House (Photography: Brett Boardman) Clareville House (Photography: Brett Boardman) Clareville House (Photography: Brett Boardman) Clareville House (Photography: Brett Boardman) Clareville House (Photography: Brett Boardman) Clareville House (Photography: Brett Boardman) Clareville House (Photography: Brett Boardman) Clareville House (Photography: Brett Boardman) Clareville House (Photography: Brett Boardman) Clareville House (Photography: Brett Boardman)
Winner: Terroir Pty Ltd for Clareville House
Photographer: Brett Boardman
Finalists
Byrne Architects for Aireys House
Julie Firkin Architects for Fenwick St House
Excellence in the Use of Timber Products - Recycled Timber
Garangula Gallery (Photography: John Gollings and Maite Robin) Garangula Gallery (Photography: John Gollings and Maite Robin) Garangula Gallery (Photography: John Gollings and Maite Robin) Garangula Gallery (Photography: John Gollings and Maite Robin) Garangula Gallery (Photography: John Gollings and Maite Robin) Garangula Gallery (Photography: John Gollings and Maite Robin) Garangula Gallery (Photography: John Gollings and Maite Robin) Garangula Gallery (Photography: John Gollings and Maite Robin) Garangula Gallery (Photography: John Gollings and Maite Robin) Garangula Gallery (Photography: John Gollings and Maite Robin)
Winner: Fender Katsalidis Mirams Architects for Garangula Gallery
Photographer: John Gollings and Maite Robin
Finalists
Arcadia Landscape Architecture for The Platform - North Eveleigh Affotdable Housing
Baber Studio in association with Collins + Turner Architects and D'Occhio for The Charming Squire
Utz Sanby Architects for Manly Lagoon House
Excellence in the Use of Timber Products - Fitout Featuring Decorative Sliced Veneers
Living Edge Showroom, Sydney (Photography: Trevor Mein) Living Edge Showroom, Sydney (Photography: Trevor Mein) Living Edge Showroom, Sydney (Photography: Trevor Mein) Living Edge Showroom, Sydney (Photography: Trevor Mein) Living Edge Showroom, Sydney (Photography: Trevor Mein) Living Edge Showroom, Sydney (Photography: Trevor Mein) Living Edge Showroom, Sydney (Photography: Trevor Mein) Living Edge Showroom, Sydney (Photography: Trevor Mein) Living Edge Showroom, Sydney (Photography: Trevor Mein) Living Edge Showroom, Sydney (Photography: Trevor Mein)
Winner: Woods Bagot for Living Edge Showroom, Sydney
Photographer: Trevor Mein
Finalists
Fender Katsalidis Mirams Architects for Garangula Gallery
Terroir Pty Ltd for Clareville House
Fender Katsalidis Mirams Architects for Garangula Gallery
Terroir Pty Ltd for Clareville House
Excellence in the Use of Timber Products - Engineered Timber Products
ANTSO Building 90 Electron Microscopy Facility (Photography: John McRae) ANTSO Building 90 Electron Microscopy Facility (Photography: John McRae) ANTSO Building 90 Electron Microscopy Facility (Photography: John McRae) ANTSO Building 90 Electron Microscopy Facility (Photography: John McRae) ANTSO Building 90 Electron Microscopy Facility (Photography: John McRae) ANTSO Building 90 Electron Microscopy Facility (Photography: John McRae) ANTSO Building 90 Electron Microscopy Facility (Photography: John McRae) ANTSO Building 90 Electron Microscopy Facility (Photography: John McRae) ANTSO Building 90 Electron Microscopy Facility (Photography: John McRae) ANTSO Building 90 Electron Microscopy Facility (Photography: John McRae)
Winner: Taylor Thomson Whitting & Jacobs Group (Australia) for ANTSO Building 90 Electron Microscopy Facility
Photographer: John McRae
Finalists
Gehry Partners LLP - Design Architect and Daryl Jackson Robin Dyke - Executive Architect for UTS Business School - Dr Chau Chak Wing Building
John Wardle Architects & NADAAA in collaboration for Melbourne School of Design - The University of Melbourne
Seth Stein Architects (London) + watson architecture + design (Melbourne) for Merricks Equestrian Centre
Excellence in the Use of Timber Products - Australian Certified Timber
Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller)
Winner: Cox Architecture for Box Office, Melbourne
Photographer: Tommy Miller
Finalists
Julie Firkin Architects for Fenwick St House
Seth Stein Architects (London) + watson architecture + design (Melbourne) for Merricks Equestrian Centre
 
Banner
Copyright © 2012 Timber Development Association