Sign up for updates
2013 Winners - Page 2 E-mail
Article Index
2013 Winners
Page 2
Page 3
Page 4
All Pages
Page 1 | Page 2 | Page 3 | Page 4
Residential New Building
Shearers Quarters (Photography: Trevor Mein / Meinphoto) Shearers Quarters (Photography: Trevor Mein / Meinphoto) Shearers Quarters (Photography: Trevor Mein / Meinphoto) Shearers Quarters (Photography: Trevor Mein / Meinphoto) Shearers Quarters (Photography: Trevor Mein / Meinphoto) Shearers Quarters (Photography: Trevor Mein / Meinphoto) Shearers Quarters (Photography: Trevor Mein / Meinphoto) Shearers Quarters (Photography: Trevor Mein / Meinphoto) Shearers Quarters (Photography: Trevor Mein / Meinphoto) Shearers Quarters (Photography: Trevor Mein / Meinphoto)
Winner: John Wardle Architects for Shearers Quarters
Finalists
Richard Cole Architecture for Angophora House
Breathe Architecture for Into the Woods
Casey Brown Architecture for Jamberoo Farm House
MORQ for Karri Loop House
Anthony Knobel Architect for Knobel House
Timber Frames of Australia Pty Ltd for Mylor House
Residential Best Renovation
Finalists
Andrew Maynard Architects for HOUSE House
Maxa Design for Nunawading Residence
Carterwilliamson Architects for The Cowshed House
Coddington Constructions Pty Ltd for The Paddington Addition
Multi Residential
Forté at Victoria Harbour (Photography: Lend Lease & TBA) Forté at Victoria Harbour (Photography: Lend Lease & TBA) Forté at Victoria Harbour (Photography: Lend Lease & TBA) Forté at Victoria Harbour (Photography: Lend Lease & TBA) Forté at Victoria Harbour (Photography: Lend Lease & TBA) Forté at Victoria Harbour (Photography: Lend Lease & TBA) Forté at Victoria Harbour (Photography: Lend Lease & TBA) Forté at Victoria Harbour (Photography: Lend Lease & TBA) Forté at Victoria Harbour (Photography: Lend Lease & TBA) Forté at Victoria Harbour (Photography: Lend Lease & TBA)
Winner: Lend Lease for Forté at Victoria Harbour
Finalists
CADDS Architectural Drafting for Ancillary Residence, Boutique Equestrian Estate, Darling Downs
SJB Architects for Malvern Hill
PIDCOCK – Architecture + Sustainability for Mosman Apartments
Interior Residential
Balmain House (Photography: Brett Boardman) Balmain House (Photography: Brett Boardman) Balmain House (Photography: Brett Boardman) Balmain House (Photography: Brett Boardman) Balmain House (Photography: Brett Boardman) Balmain House (Photography: Brett Boardman) Balmain House (Photography: Brett Boardman) Balmain House (Photography: Brett Boardman)
Winner: Fox Johnston for Balmain House
Finalists
John Wardle Architects for Fairhaven Residence
AM Architecture for Hawthorn House
Maxa Design for Nunawading Residence
Interior Commercial
Grain (bar), Four Seasons Sydney (Photography: Paul Gosney / Elbow Room Productions) Grain (bar), Four Seasons Sydney (Photography: Paul Gosney / Elbow Room Productions) Grain (bar), Four Seasons Sydney (Photography: Paul Gosney / Elbow Room Productions) Grain (bar), Four Seasons Sydney (Photography: Paul Gosney / Elbow Room Productions) Grain (bar), Four Seasons Sydney (Photography: Paul Gosney / Elbow Room Productions) Grain (bar), Four Seasons Sydney (Photography: Paul Gosney / Elbow Room Productions) Grain (bar), Four Seasons Sydney (Photography: Paul Gosney / Elbow Room Productions) Grain (bar), Four Seasons Sydney (Photography: Paul Gosney / Elbow Room Productions) Grain (bar), Four Seasons Sydney (Photography: Paul Gosney / Elbow Room Productions) Grain (bar), Four Seasons Sydney (Photography: Paul Gosney / Elbow Room Productions)
Winner: Dreamtime Australia Design for Grain (bar), Four Seasons Sydney
Finalists
GroupGSA for A Working Community
Tobias Partners for KMYoga
Genesin Studio for L.A.X
Circa Morris Nunn Architects for St Mary's Meeting Room
Outdoor Standalone Structure
The Waratah Studio (Photography: Piera Costantini Scala) The Waratah Studio (Photography: Piera Costantini Scala) The Waratah Studio (Photography: Piera Costantini Scala) The Waratah Studio (Photography: Piera Costantini Scala) The Waratah Studio (Photography: Piera Costantini Scala) The Waratah Studio (Photography: Piera Costantini Scala) The Waratah Studio (Photography: Piera Costantini Scala) The Waratah Studio (Photography: Piera Costantini Scala) The Waratah Studio (Photography: Piera Costantini Scala)
Winner: studio505 for The Waratah Studio
Finalists
BKK Architects for Australian Garden Shelters
Stokes Rousseau Pty Ltd for Beech Creek Trestle Bridge
Marnie Lewis Design for NORD
Donaldson and Warn Architects for Old Port of Arthur Head Upgrade, Fremantle
Sustainability
Melton Library and Learning Centre (Photography: Phillip Ng) Melton Library and Learning Centre (Photography: Phillip Ng) Melton Library and Learning Centre (Photography: Phillip Ng) Melton Library and Learning Centre (Photography: Phillip Ng) Melton Library and Learning Centre (Photography: Phillip Ng) Melton Library and Learning Centre (Photography: Phillip Ng) Melton Library and Learning Centre (Photography: Phillip Ng) Melton Library and Learning Centre (Photography: Phillip Ng) Melton Library and Learning Centre (Photography: Phillip Ng) Melton Library and Learning Centre (Photography: Phillip Ng)
Winner: Francis-Jones Morehen Thorp (fjmt) for Melton Library and Learning Centre
Finalists
dwp|suters for Bentleigh Secondary College Meditation and Indigenous Culture Centre
Lend Lease for Forté at Victoria Harbour
MORQ for Karri Loop House
Virginia Kerridge Architect for Lilyfield Warehouse
Timber Frames of Australia Pty Ltd for Mylor House


 
Banner
Copyright © 2012 Timber Development Association